DNA: obietnica i niebezpieczeństwo

Niedawny postęp w dziedzinie genetyki ludzkiej i medycznej był niczym niezwykłym z powodu jego szerokości, złożoności i szybkości. Dokonano kilku kompleksowych przeglądów zagadnień etycznych i społecznych, które są związane z osiągnięciami w tej dziedzinie, w szczególności z tymi, które pojawiły się po zakończeniu projektu Human Genome Project. DNA: Obietnica i niebezpieczeństwo stanowią długą drogę do zbadania tych kwestii w żmudnym, ale czytelnym traktacie naukowym. McCabes wnoszą do tego dość zniechęcającego wysiłku, aby zdobyć znaczne doświadczenie w dziedzinie badań, aktywizmu politycznego, rozwoju programów i nauczania. Przez cały czas przekonywują oni, że nie jesteśmy wyłącznie naszym genomem i zdecydowanie odrzucają popularną tezę determinizmu genetycznego. Książka jest eksploracją różnorodnych tematów, w tym klonowania ludzi, wykorzystania ludzkiego i grupowego DNA do badań i handlu, koncepcji etnokulturowej identyfikacji w odróżnieniu od identyfikacji rasowej, badań sądowych DNA, epigenetycznych wpływów na wzrost i rozwój oraz definicji i zakres płci. Każdy z 16 rozdziałów książki zaczyna się od krótkiej kapsuły najważniejszych wydarzeń, pozwalając czytelnikowi skupić się na jego lub jej obszarze zainteresowań. Chociaż najlepiej przeczytać książkę w całości, jasno wytyczone nagłówki rozdziałów pozwalają szybko znaleźć obszar szczególnego zainteresowania.
Ta książka powstała częściowo z działalności dydaktycznej autorów na Uniwersytecie Kalifornijskim w Los Angeles. Przypomina podręcznik, ale głębokie zrozumienie i wiedza autorów, którzy spędzili całe swoje kariery zanurzone w tych tematach, czyni go czymś więcej niż podręcznikiem. Na jednym poziomie jest to stymulujące zestawienie epokowych koncepcji w najnowszej genetyce ludzkiej i związanej z nią polityce publicznej. Na innym poziomie jest to spersonalizowany widok wydarzeń wartowniczych w najnowszej historii genetyki medycznej, który znacznie przekracza zasięg dostępny w prasie głównego nurtu i innych miejscach wydawniczych. Książka jest wzmocniona wieloma szczegółowymi i szczegółowymi opisami tych historycznych wydarzeń.
Na przykład, jesteśmy wprowadzeni w historię nieudanej próby terapii genowej dla niedoboru trans-karbamylazy ornityny – prawnego sporu, który poprzedza ostateczny wynik, nagłego upadku i śmierci pacjenta oraz skutków dla społeczności terapii genowej. W przypadku choroby Canavana zignorowane są walki grup rodzinnych o zachęcanie do badań w imieniu ich zaburzeń genetycznych, ich wysiłków na rzecz upowszechnienia powszechnej dostępności badań przesiewowych oraz legalnych bitew, które nastąpiły później. Każda winieta jest wzmocniona imponującą dokumentacją. Niewielką krytyką jest to, że przypisy w całym tekście mogły być lepsze niż listy kluczowych artykułów, książek i źródeł internetowych dla każdego rozdziału, które są zawarte na końcu książki.
Autorzy bezpośrednio poruszają kwestię genetycznej nieuchronności. Opierają się na badaniach bliźniąt dwuzygotycznych i monozygotycznych oraz na przykładach historycznych, takich jak Holenderskie Studium Porodu. W odniesieniu do bliźniaków autorzy zwracają uwagę, że nawet w cechach, na które najwyraźniej duży wpływ ma genetyka, takich jak rodzaj i proporcja włókien mięśniowych, bliźnięta jednojajowe nie są tak podobne, jak można by to przewidzieć.
[podobne: ciemna barwa moczu, follixin, endodoncja mikroskopowa łódź ]

Powiązane tematy z artykułem: ciemna barwa moczu endodoncja mikroskopowa łódź follixin