Recepta na przetrwanie: Doktorska podróż do końca szaleństwa nuklearnego

W Recepcie na przetrwanie Bernard Lown opowiada niezwykłą historię o tym, jak on i Eugene Chazov, kardiolodzy, których kraje znajdowały się po przeciwnych stronach zimnej wojny, stworzyli i pielęgnowali organizację Międzynarodowi Lekarze na rzecz Zapobiegania Wojnie Jądrowej (IPPNW) od samego początku w 1980 r. Po otrzymaniu Pokojowej Nagrody Nobla w 1985 r. Pisanie jest wyraźne, a szczegóły niezwykłe – Lown zabiera nas przez dziesiątki podróży, konferencji i spotkań, podając informacje o tym, kto co powiedział, zwracając uwagę na źródła i wyjaśniając, w jaki sposób rozwiązano konflikty . Szkolenie Lown jako naukowca wynika z jego częstych cytowań konkretnych albumów z jego osobistych archiwów, co pozwoliło mu zrekonstruować ekscytującą historię z niezwykłymi szczegółami. To nie jest autobiografia, ale historia powstania organizacji. Tak więc, dopiero w połowie książki Lown wyjaśnia, dlaczego, jako światowej sławy kardiolog i wynalazca defibrylatora sercowego, jego akademicka nominacja odbyła się w Harvard School of Public Health zamiast Harvard Medical School. (Po tym, jak odmówił podpisania przysięgi lojalności w epoce McCarthy, szkoła medyczna odmówiła mu zatrudnienia).
Amerykański kardiolog Bernard Lown i rosyjski kardiolog Eugene Chazov, współzałożyciele międzynarodowych lekarzy na rzecz zapobiegania wojnie nuklearnej, Amsterdam, 1983. Dzięki uprzejmości dr Bernarda Lowna.

Zimna Wojna zakończyła się prawie 20 lat temu, co pozwala łatwo zapomnieć, jak głęboko zakorzeniona w amerykańskiej psychice była nieufność wobec Związku Radzieckiego. Jak mówi Lown: Dla Amerykanów wychowanych w czasach zimnej wojny słowa radzieckie i propagandowe połączyły się jak hamburger i keczup . Opozycja wobec raczkującej IPPNW pochodzi od tych, którzy określają ją jako komunistycznego frontu i innych, którzy obawiają się idealistycznych lekarzy, którzy jego członkowie byli nieświadomie wykorzystywani przez komunistów. Te uczucia zostały powiększone, a nie ucichły, kiedy IPPNW otrzymało Pokojową Nagrodę Nobla. The Wall Street Journal opublikował artykuł zatytułowany The Nobel Peace Fraud , który rozpoczął się: Pokojowa Nagroda Nobla osiągnęła nowy rekord . Nagłówek New York Daily News brzmiał: Sowiecka propaganda wygrywa nagrodę . Unia San Diego określiła to jako A Tarnished Prize. Zachodnio-niemiecki kanclerz Helmut Kohl skierował apel do Komitetu Noblowskiego o wycofanie nagrody.
Dziś zimna wojna się skończyła, ale wyzwanie związane z organizacją przeciwko broni nuklearnej pozostaje aktualne. Niełatwo jest skupić się na jednej kwestii, nawet tak ważnej jak broń jądrowa, gdy inne problemy i zniewagi błagają o uwagę. Lekarze odpowiedzialni społecznie (PSR) walczą o skupienie się na rozbrojeniu nuklearnym, gdy Stany Zjednoczone rozpoczęły jedną wojnę o agresję i grożą jej kolejną. Im więcej jednak problemów podejmuje organizacja, tym więcej rozbieżności dotyczy priorytetów i strategii. Liczne spotkania i dyskusje wyszczególnione w tym pamiętniku przekonująco ilustrują, jak trudno jest takim myślącym, dobrym ludziom zgodzić się na to, jak współpracować pomimo swoich nieporozumień.
Najważniejszym przesłaniem, jakie pozostało mi po przeczytaniu tej książki, jest to, że walka z bronią nuklearną była wtedy o wiele trudniejsza
[więcej w: nitkowiec ludzki, eskulap żary, japana zjadam allegro ]

Powiązane tematy z artykułem: eskulap żary japana zjadam allegro nitkowiec ludzki