Ewolucja w zdrowiu i chorobie

Ta książka wprowadza ewolucyjne podejście do medycyny i oferuje czytelnikowi szeroki zakres tematów medycznych, do których można zastosować zasady ewolucyjne. 23 rozdziały książki zostały napisane przez międzynarodowy zespół złożony z 47 czołowych naukowców ze Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Francji, Szwajcarii i Nowej Zelandii. To drugie wydanie zawiera obszerną, zaktualizowaną bibliografię zawierającą ponad 1500 referencji, a rozdziały są podzielone na pięć części: część pierwsza, wprowadzenie do ewolucyjnego myślenia o medycynie; część 2, Historia i zmienność ludzkich genów ; część 3, Naturalny dobór i ewolucyjne konflikty ; część 4, Patogeny: opór, zjadliwość, odmienność i pojawienie się ; i część 5, Choroba niezakaźna i zwyrodnieniowa (która obejmuje starzenie się). Istnieje również szczegółowy, 10-stronicowy indeks, który pomaga czytelnikowi poruszać się w różnorodnych tematach. Główna treść tej książki jest dobrze podsumowana w rozdziale wprowadzającym, przegląd ewolucyjnego podejścia do złożonych problemów medycznych. Autorzy zdają sobie sprawę z sceptycyzmu ekspertów medycznych w zakresie praktycznych zastosowań teorii ewolucji. Odnoszą się do tych obaw od samego początku, zadając serię pytań: Czy lekarze i badacze medyczni powinni myśleć o ewolucji. Czy przynosi przydatne informacje. Czy lekarze i badacze, którzy nauczyli się znacznej ilości informacji na temat ewolucji, byliby bardziej skuteczni niż grupa kontrolna, która nauczyła się tylko zwykłych podstaw. Czy zapewnienie takiej edukacji poprawiłoby zdrowie na tyle, by uzasadnić koszty. Uznają, że teoria ewolucji nie jest przydatna chirurgom, ale twierdzą, że może to być przydatne dla internistów, pediatrów, epidemiologów i genetyków, gdy przepisują antybiotyki, zarządzają zjadliwymi wirusami . choroby, szczepienia, porady dla par, które mają trudności z zajściem w ciążę i porodem, leczenie cukrzycy i nadciśnienia związanego z ciążą, leczenie raka, zrozumienie przyczyn obecnych epidemii otyłości, cukrzycy i chorób autoimmunologicznych oraz udzielanie odpowiedzi pacjentom pytania o starzenie się. To stwierdzenie jest poparte kilkoma przykładami, a rozdział kończy się rozdziałem Co lekarze potrzebują wiedzieć o ewolucji i dlaczego – który wymienia 12 istotnych faktów na temat ewolucji.
Rozdział wprowadzający jest tak dobrze napisany, że może być wystarczającym lekturą dla zapracowanych lekarzy. Sami autorzy przyznają, że wiele praktyk lekarskich przebiega dobrze bez potrzeby teoretycznego fundamentu. Medycyna to zawód oferujący praktyczną pomoc. Następnie wyjaśniają, że ewolucja nie jest alternatywą dla istniejącego szkolenia medycznego i badań. Jest to użyteczna podstawowa nauka, która stawia nowe pytania medyczne, przyczyniając się do badań, a jednocześnie poprawiając praktykę. Z tego powodu książka będzie szczególnie interesująca dla badaczy biomedycznych.
Głównym wnioskiem ewolucyjnym w tej książce jest to, że wiele chorób w krajach rozwiniętych (otyłość, cukrzyca, rak piersi, choroby autoimmunologiczne i choroby serca) jest promowane przez niedopasowanie ludzkiego ciała do współczesnego środowiska – środowisko zmienia się znacznie szybciej niż ludzie mogą ewoluować
[hasła pokrewne: modelarstwo allegro, zróbmy sobie wnuka cda, follixin ]

Powiązane tematy z artykułem: follixin modelarstwo allegro zróbmy sobie wnuka cda